Rytro - co warto zobaczyć?

04.03.2018

Rytro jest wsią położoną w Polsce w województwie małopolskim. Należy ona do powiatu nowosądeckiego w gminie Rytro. Wieś znajduje się w Beskidzie Sądeckim nad Porajem u ujścia do Wielkiej Roztoki. Najbliżej Rytra znajduje się droga krajowa nr 87 oraz linia kolejowa relacji Tarnów-Leluchów. Wieś jest siedzibą gminy Rytro, a jej powierzchnia rozrzucona jest na zboczach wzgórz Połom i Mikołajska.

Rytro i jego historia
Historia wsi sięga 1312 roku. Swoje powstanie i nazwę zawdzięcza zamkowi w Rytrze usytuowanemu na Górze Zamkowej nad Popradem. Według źródeł około 1244 roku na terenie aktualnej wsi Rytro osiedlili się niemieccy rycerze. Niektórzy twierdzą, że jest to związane z nazwą miejscowości, która wywodzi się od niemieckiego słowa "ritter" znaczącego rycerz.

Aktualnie wieś stanowi ciekawe miejsce dla miłośników narciarstwa. Od 2005 roku oddano bowiem do użytku sztucznie oświetlony i naśnieżany ośrodek narciarsko-rekreacyjny. Od 2006 roku miłośnicy maratonów mogą wziąć udział w międzynarodowej imprezie atestowanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Wieś Rytro - Beskid Sądecki jakiego nie znacie
Największą atrakcją wsi są ruiny zamku. Położony na wysokim wzgórzu na wysokości 463 m n.p.m. został zbudowany najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku. Źródła nie podają, kto zbudował zamek, natomiast pierwsza wzmianka na jego temat dotyczy dokumentu wydanego przez Władysława Łokietka z 17 kwietnia 1312 r., który umożliwił zakonowi klarysek pobieranie opłat pod zamkiem. Jest to jedna z pierwszych informacji o jego istnieniu. Pewne jest natomiast, że już od XIII wieku należał on do domeny królewskiej, będąc pod jurysdykcją tenutariuszy. Źródła donoszą, że w 1657 roku zamek uległ zniszczeniu w czasie najazdu Jerzego Rakoczego.

Wieś Rytro słynie również ze schronu z 1939 roku. Położony na zachód od centrum wsi został zbudowany w sierpniu 1939 roku przez saperów z Drugiej Brygady Górskiej Armii Karpaty.

Atrakcyjne noclegi w Rytrze
Wieś oferuje turystom bogaty wybór miejsc noclegowych. Wybierając się do Rytra, możemy zdecydować się na przykład na pobyt w bacówce, którą wyróżnia historia sięgająca 1974 roku. Popularne są również schroniska turystyczne oraz Chatka studencka. We wsi funkcjonują także prywatne kwatery oraz domy wycieczkowe. Również członkowie PTTK bez trudu znajdą tutaj schroniska, w których będą mogli skorzystać z noclegu.

Hotel Rytro dla wymagających
Wieś Rytro oferuje również ofertę noclegów dla najbardziej wymagających klientów. Jeżeli szukasz więc miejsca na romantyczny weekend w Beskidzie Sądeckim i zależy Ci nie tylko na sporcie i rekreacji, ale również strefie SPA, bez trudu Hotel *** Perła Południa spełni te wymagania. Wieś przygotowała dla turystów nie tylko bogatą ofertę noclegową, ale również ciekawe propozycje gastronomiczne. Położone wśród niezwykłych widoków restauracje oraz karczmy i kawiarnie sprawiają, że każdy znajdzie tutaj chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków.