Wielki szlem w praktyce

04.03.2018

Niemalże każdy początkujący tenisista spotka się z pojęciem „wielki szlem”. Co oznacza ten termin? Wielki szlem odnosi się do zwycięstw zawodnika lub zawodniczki odniesionych we wszystkich czterech turniejach, do których należą: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.

W historii tenisa jedynie pięciu zawodników w grze pojedynczej zdobyło ten tytuł aż sześciokrotnie. Na początku XX wieku wygranie w turnieju było łatwiejsze ze względu na brak zmiany nawierzchni. Początkowo wszystkie rozrywki odbywały się na kortach trawiastych. Od 1975 roku dwa turnieje wielkoszlemowe odbywały się na powierzchniach ceglanych, natomiast po 2007 roku wszystkie mecze rozgrywane są na innych nawierzchniach. W okresie wiosenno-letnim, czyli od maja do września, organizowane są trzy z czterech prestiżowych rozgrywek.

Kilka słów o French Open
French Open to międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie, należące do turniejów Wielkiego Szlema, rozgrywane w Paryżu na przełomie maja i czerwca na kortach nazwanych imieniem francuskiego lotnika Rolanda Garrosa. W 1987 roku po raz pierwszy do rozgrywek dopuszczono kobiety, wśród których w meczowej historii wyróżniła się Chris Evert ze Stanów Zjednoczonych, która stanęła na podium aż 7 razy. Wśród mężczyzn najbardziej znany jest Rafael Nadal będący dziesięciokrotnym zwycięzcą zawodów. Paryskie rozgrywki wyróżnia nawierzchnia, która jest wykonana z czerwonej mączki, co powoduje, że piłka po odbiciu się od niej zdecydowanie zwalnia. Brak możliwości mocnego serwisu dla jednych zawodników jest przeszkodą nie do pokonania, a innym stwarza szanse na wygraną.

Czym jest Wimbledon?
Wimbledon to kolejny z turniejów Wielkiego Szlema. Rozgrywany jest od 1877 roku jako mistrzostwa Anglii. Turniej odbywa się w 32. dzielnicy wielkiego Londynu o tej samej nazwie, czyli Wimbledon na przełomie czerwca i lipca. Od 1884 roku program został rozszerzony o rozgrywki pojedyncze również dla pań. Nawierzchnię kortów tworzy trawa typu życica. Piłka odbijająca się od takiej nawierzchni zdecydowanie przyspiesza, co sprawia, że zawodnicy, którzy dobrze czują się w grze serwis-wolnej, mają zdecydowanie większą szansę na wygraną niż pozostali uczestnicy. Podczas Wimbledonu główne rozgrywki odbywają się na korcie centralnym i korcie numer 1. Londyński turniej ma nawet swoje barwy - są nimi kolor zielony i fioletowy. Zawodnicy biorący udział w Wimbledonie są zobowiązani do białego stroju - jest to jedyne takie ograniczenie w całym cyklu rozgrywkowym.

Rozgrywki US Open
US Open to nic innego jak międzynarodowe mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w tenisie. Rozgrywane są od 1881 roku na przełomie sierpnia i września. Korty pokryte są akrylową nawierzchnią, która początkowo miała barwę zieloną, ale 2005 roku została ona zmieniona na niebieską w celu zwiększenia widoczność piłki. Od 1973 roku nagrody zarówno dla kobiet jak i mężczyzn wypłacane są w tej samej wysokości. US Open jest poprzedzony rozgrywkami odbywającym się w lipcu i sierpniu zwanymi US Open Series.

Tenis i hotel dla każdego
Dla wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę z tenisem bądź już grają aktywnie, ciekawym rozwiązaniem są tenisowe wakacje. Wypoczynek połączony z aktywnością fizyczną oraz treningami pod okiem specjalistów da nie tylko chwilę wytchnienia, ale poprawi ogólne samopoczucie. Wakacje z tenisem stają się coraz bardziej modną formą rozrywki. Dla wszystkich zainteresowanych Perła Południa zorganizowała korty do treningów z nawierzchnią sprzyjającą rozwijaniu umiejętności oraz zdobywaniu nowych kompetencji.