Pomysły na imprezy integracyjne dla firm

04.03.2018

Integracja pracowników jest bardzo ważnym czynnikiem, który zwiększa wydajność podczas pracy, ale też pozwala stworzyć przyjacielską atmosferę. Dlatego właśnie już od jakiegoś czasu zauważalny jest wzrost znaczenia i wpływów z turystyki motywacyjnej. Warto więc skorzystać z paru gotowych pomysłów na zintegrowanie grupy pracowniczej.

Niektóre firmy zatrudniają do organizacji imprez integracyjnych kogoś z zewnątrz. Jednak nie zaszkodzi spróbować samemu zaplanować zabawy, które sprawią, że pracownicy staną się zgranym zespołem. Dlatego poniżej zostaną zaproponowane różnego rodzaju zajęcia, które zintegrują całą kadrę.

Przede wszystkim gry zespołowe
Nie od dziś wiadomo, że sporty zespołowe wyzwalają w człowieku zupełnie inną osobowość. Niektórzy odkrywają w sobie chęć do liderowania, a kolejne osoby okażą się świetnymi strategami. Dlatego warto rozegrać turniej piłki nożnej, wodnej, koszykówki lub siatkówki. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by drużyny składały się z pracowników na różnych stanowiskach. Takie rozgrywki nie wymagają szczególnego przygotowania, wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce i transport.

Questing pracowniczy
Questy są bardzo popularne na całym świecie, w Polsce chętniej organizowane są gry miejskie. Tak naprawdę forma obu tych zabaw prawie niczym nie różni się między sobą. Warto podzielić pracowników na trzy lub więcej grup, w których będą musieli odpowiedzieć na zadane zagadki lub wykonywać inne polecenia. Najlepiej, jeżeli jeszcze przed wyjazdem zostaną wymyślone zadania oraz droga do przebycia podczas questu. Warto by gra miejska została zorganizowana w plenerze, na przykład w górach. Należy wtedy zwrócić uwagę na to, by każdy uczestnik miał przy sobie dokładną mapę terenu oraz czy pogoda jest odpowiednia na tego rodzaju wypady.

Paintball pomiędzy grupami pracowników
Podobnie jak w grach zespołowych, także i w tym przykładzie liczy się taktyczne działanie, realizowanie celu oraz szybkie podejmowanie decyzji. Jednak najważniejsza jest współpraca grupy, ponieważ tylko dzięki niej można zwyciężyć w paintballu. Ponadto dobra zabawa sprawi, że między pracownikami wytworzy się przyjazna atmosfera, ponieważ będą mieli o czym rozmawiać, co nie jest związane z obowiązkami zawodowymi.

Skutki imprez integracyjnych
Jak już wcześniej zostało wspomniane, organizowanie imprez integracyjnych niesie za sobą szereg korzystnych zmian, które są przede wszystkim widoczne w zwiększeniu współpracy między pracownikami. Jednak są także inne korzyści, które należałoby wymienić.

Zalety imprez integracyjnych:
Osiągnięcie celów, które zostały założone przez kierownictwo lub HR.
Sposób na nagrodzenie pracowników i zmotywowanie ich do dalszej, ciężkiej pracy.
Integracja pomiędzy pracownikami różnych szczebli, którzy na co dzień mogą nie mieć ze sobą bezpośredniej styczności.
Obserwowanie reakcji osób zatrudnionych na stresujące sytuacje,
Zwiększenie komunikacji pomiędzy pracownikami.