Pierwszy raz z dzieckiem w góry? Wybierz Beskid Sądecki

01.05.2018

Kochasz góry? A zatem Twoje dziecko mogło odziedziczyć po Tobie tę pasję i z pewnością ma w genach miłość do jazdy na nartach (to zimą) i do spędzania czasu na górskich szlakach (to w innych porach roku). A może po prostu chcesz zaszczepić w Twojej latorośli miłość do gór i turystyki górskiej? Niezależnie od sytuacji, wybierzcie się wspólnie na wyprawę w Beskid Sądecki - to idealne miejsce na pierwszy wyjazd z dzieckiem w góry.

Beskid Sądecki - wciąż nie tak zatłoczony, idealny dla turystyki pieszej
Beskid Sądecki to wyjątkowo malownicza część Beskidów Zachodnich, rozciągająca się od Pienińskiego Parku Narodowego i Doliny Dunajca na zachodzie do Beskidu Małego na wschodzie. Do Beskidu Sądeckiego zaliczamy cztery pasma górskie, tj.:

  • Pasmo Jaworzyny,
  • Pasmo Radziejowej,
  • Góry Leluchowskie,
  • Góry Lubowelskie

Najwyższy szczyt całego Beskidu Sądeckiego – Radziejowa (1262 m n.p.m.) znajduje się w Paśmie Radziejowej. Dlaczego jednak Beskid Sądecki to wymarzone miejsce do uprawiania turystyki pieszej? Otóż spokojne, raczej niewymagające specjalnego przygotowania spacery, czy też większe wyprawy to rodzaj aktywności, który z powodzeniem można uprawiać właśnie na terenach Beskidu Sądeckiego. Poza tym przez Radziejową, Wielki Rogacz oraz Jaworzynę Krynicką biegnie Główny Szlak Beskidzki. To idealne miejsce, aby zabrać swoją pociechę na jej pierwsze wakacje w górach. Nawet z kilkulatkiem można zasmakować tutaj w pięknych, górskich krajobrazach i długich wycieczkach pieszych (łatwe trasy!). Do tego oczywiście solidna dawka rześkiego, górskiego powietrza - ale do tego nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Beskid Sądecki to także znakomite tereny dla wycieczek rowerowych i konnych
Jeśli Ty i Twoje dziecko lubicie spędzać czas naprawdę aktywnie, doskonałym uzupełnieniem wycieczek pieszych będą z pewnością wyprawy rowerowe i konne. Taka wyprawa górską przełęczą, a potem odpoczynek na polanie to wymarzony sposób na aktywny i z całą pewnością udany dzień w górach.

Zastanawiasz się, gdzie pojechać w góry z dzieckiem? Oczywiście tam, gdzie i woda!
Nie wszystkie dzieci od początku zapałają miłością do gór. Za to woda jest niemal zawsze tym, co przyciąga najmłodszych. Wybierając się z dzieckiem w Beskid Sądecki, możesz połączyć malownicze krajobrazy, polany, szczyty i przełęcze z ... wodą! Na terenie Beskidu Sądeckiego znajdują się bowiem:

  • 4 wodospady które zdecydowanie powinniście zobaczyć,
  • źródła mineralne – to właśnie z nich słyną tutejsze uzdrowiska,
  • dziesiątki górskich potoków – podczas Waszych górskich wędrówek dostarczą przyjemnego chłodu i orzeźwienia,
  • zachwycające rzeki, w tym Poprad, Dunajec, Muszynka, Wielka Roztoka i Kamienica Nawojowska.

Wakacje w górach to idealny moment, abyś skorzystał wraz ze swoim dzieckiem z możliwości spływu Doliną Popradu. Około 10 – kilometrową trasę pomiędzy miejscowościami Piwniczna – Zdrój i Rytro przepłyniecie na plastikowych tratwach. Gwarantujemy, że będzie to nie lada atrakcja dla Twojej pociechy. Dla Ciebie z pewnością także!

Przemierzając Beskid Sądecki, warto zobaczyć tutejsze zamki, pałace, dwory, a nawet jaskinie
Jeśli Twoje dziecko ma naturę odkrywcy, z pewnością ucieszy je możliwość odwiedzenia kilku jaskiń, jakie występują na terenach Beskidu Sądeckiego. Do katalogu tutejszych atrakcji zaliczyć można także liczne zabytki architektury. Koniecznie odwiedźcie Zamek w Rytrze, Zamek w Muszynie, czy też Zamek w Nowym Sączu. Do tego Dwór Starostów w Muszynie oraz drewniana cerkiew w Powroźniku. Tereny Beskidu Sądeckiego dostarczają znakomitych możliwości w zakresie poznania lokalnych, architektonicznych i historycznych perełek. Wasz wyjazd w góry będzie zatem doskonałym połączeniem aktywnego wypoczynku na górskich szlakach ze szczyptą historii i zwiedzaniem atrakcji tutejszych miejscowości.

A zimą? Oczywiście narty!
Beskid Sądecki to także idealne miejsce na wyjazd zimowy. Jeśli planujesz nauczyć swoją pociechę jazdy na nartach, tutejsze stoki i wyciągi narciarskie z pewnością Cię nie zawiodą. Najpopularniejsze obiekty to tutaj Kamianna, Krynica-Zdrój, Piwniczna, Rytro i Tylicz. Ośrodek narciarski w Rytrze oferuje aż 3 trasy łatwe oraz 1 trasę bardzo łatwą, idealną na pierwsze w życiu zjazdy.

Beskid Sądecki to z pewnością fantastyczne miejsce na pierwszy rodzinny wyjazd w góry. Łatwe trasy pozwolą Wam wspólnie cieszyć się górskimi krajobrazami i niezapomnianymi wycieczkami. Szereg lokalnych atrakcji umożliwi z kolei interesującą organizację każdego kolejnego dnia Waszych wakacji. Pozostaje tylko się spakować i... w drogę!