Zamek w Rytrze - pomysł na krótką wycieczkę

05.07.2018

Rytro to malownicza wieś gminna położona w powiecie nowosądeckim. Miejsce to przyciąga turystów przede wszystkim swoimi zachwycającymi krajobrazami i pasjonującą, kilkuwiekową historią, której świadkiem był tutejszy średniowieczny zamek rycerski. Jeśli macie w sobie coś z natury odkrywcy i pociągają Was historyczne atrakcje, Zamek w Rytrze to znakomity pomysł na rodzinną wycieczkę.

Zamek w Rytrze to propozycja nie tylko dla pasjonatów historii

Także dla wszystkich tych, którzy poszukują pomysłu na przyjemne i interesujące spędzenie wolnego czasu oraz lubią poznawać nowe miejsca!

Zamek w Rytrze, położony na wzgórzu o wysokości 463 m n.p.m., powstał najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku, jednak o jego założycielu bądź osobie inicjującej budowę zamku niestety nic nie wiemy. Pierwsze udokumentowane wzmianki w tym zakresie dotyczą Władysława Łokietka, który to w 1312 roku nadał zakonowi klarysek ze Starego Sącza przywilej pobierania opłat (cła) pod zamkiem Ritter. Pewności, że zamek ryterski należał do domen królewskich, dostarczają nam liczne źródła historyczne, które wskazują jasno, że zamek pozostawał w rękach tenutariuszy (dzierżawców dóbr królewskich), tj. Jakusza z Boturzyna herbu Czewoja oraz rodu Toporczyków herbu Topór, którzy to przyjęli nazwisko Ryterskich. W późniejszym okresie zamek został rozbudowany i stał się rezydencją starostów sądeckich.

O sławie i znaczeniu ryterskiego zamku świadczą m.in. goście, którzy odwiedzali tę imponującą warownię. W 1369 roku, podczas wyprawy na Węgry, przebywał tutaj król Kazimierz Wielki. W 1385 roku zamek odwiedziła Jadwiga z Władysławem Jagiełłą. W roku 1412 ponownie gościł tu Władysław Jagiełło, natomiast w 1471 roku na zamku w Rytrze zatrzymał się Kazimierz Jagiellończyk.

Niestety, od czasu najazdu Jerzego Rakoczego, księcia Siedmiogrodu, lennika Turcji, w 1657 roku, zamek zaczął popadać w ruinę i dzisiaj pozostały nam już tylko fragmenty tej imponującej, średniowiecznej budowli, o charakterze mieszkalno - warownym. 

Do ruin zamku dotrzecie wygodnie betonową ścieżką
Odpoczywając w Beskidzie Sądeckim, zdecydowanie warto wybrać się na wycieczkę do Rytra. Tutejszy zamek zapewni Wam pasjonującą podróż w czasie, do średniowiecznej epoki rycerzy, królów i warownych twierdzy. Dojazd do Rytra jest prosty i nie sprawia absolutnie żadnego kłopotu. Samo dotarcie na zamek, który położony jest na wzgórzu, ułatwia betonowa ścieżka pieszo - rowerowa, którą władze gminy ufundowały w 2017 roku. Ścieżka ta zastąpiła wcześniejszą drogę żwirową, pełną kamieni i korzeni. Teraz dojście do ruin zamku jest nie tylko bardziej wygodne, ale i bezpieczniejsze. Z powodzeniem dotrą do zamku zarówno dorośli, jak i dzieci, a także osoby niepełnosprawne.

Rytro położone jest na trasie głównego szlaku turystycznego Beskidu Sądeckiego

Beskid Sądecki to wymarzone miejsce na piesze wycieczki górskimi szlakami. Odwiedzając Rytro i tamtejszy średniowieczny zamek, można łatwo połączyć przyjemność zwiedzania i doświadczania wielowiekowej historii z przemierzaniem górskich tras.

Do Beskidu Sądeckiego zaliczamy cztery pasma górskie, tj.:

  • Pasmo Jaworzyny,
  • Pasmo Radziejowej,
  • Góry Leluchowskie,
  • Góry Lubowelskie

W Paśmie Radziejowej znajduje się najwyższy szczyt całego Beskidu Sądeckiego – Radziejowa (1262 m n.p.m.). W tej części Beskidu znajdują się także wszystkie jego najwyższe szczyty. Samo Rytro położone jest na trasie głównego szlaku turystycznego Beskidu Sądeckiego w pięknej, przełomowej części doliny Popradu. Od zachodu otaczają ją lesiste wzgórza pasma Radziejowej, a od wschodu pasma Jaworzyny. Szlaki turystyczne, jakie przebiegają przez wieś Rytro to konkretnie:

  • szlak czerwony: Radziejowa - Wielki Rogacz - Kordowiec - Rytro - Schronisko Cyrla - Hala Pisana - Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej (Główny Szlak Beskidzki);\
  • szlak niebieski: Rytro - Wdżary Wyżne - Schronisko PTTK na Przehybie - Szczawnica, oraz szlak turystyczny na Przehybę
  • szlak żółty: Rytro - dojście do szlaku,
  • szlak zielony: szlak turystyczny z Przysietnicy.