Stary Sącz

To piękne, zabytkowe miasto leżące w widłach Popradu i Dunajca. Należy do najstarszych polskich miast. Największym magnesem przyciągającym turystów są zabytki tego „miasta-muzeum”, które tworzą cenny i malowniczy zespół architektoniczno – urbanistyczny.

W Starym Sączu koniecznie trzeba zobaczyć m. in.: Klasztor Klarysek, barokowy kościół pw. św. Elżbiety oraz rynek.

Zabytki kultury materialnej w Starym Sączu:

„Dom na Dołkach” – siedziba muzeum. Zgromadzono tutaj stare rękopisy cechowe i księgi miejskie (od XVII w.), bogate zbiory malarstwa i rzeźby, pamiątki po obu klasztorach franciszkańskich ufundowanych przez księżną Kingę w XIII w., militaria z I i II wojny światowej, ekspozycja: „Kącik Papieski”.

Zespół Klasztorny Klarysek – ufundowany przez Księżną Kingę w 1280 roku. Obecnie niezwykle cenny skarb kultury narodowej.

Szlak im. Jana Pawła II – prowadzi do schroniska trasami oznakowanymi już wcześniej i pokrywa się z żółtym szlakiem Stary Sącz – Przehyba i szlakiem czerwonym Przehyba – Krościenko. Od schroniska szlak czerwony stanowi część głównego szlaku: prowadzi on przez Skałkę (1161 m n.p.m.), przełęcz Przysłop (870 m), Dzwonkówkę (983 m.), Siodełko (722 m.) do Krościenka.

Stary Sącz jako ośrodek leżący u podnóży Beskidu Sądeckiego, stanowi również doskonały punkt wypadowy w jego atrakcyjne zakątki i „bramę wjazdową” do Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Piękne góry, wartkie rzeki i potoki, bujna roślinność, a także bogactwo świata zwierząt, w połączeniu z niepowtarzalnym urokiem zabytkowego miasteczka sprawia, że Stary Sącz i jego okolice posiadają rzadko spotykane warunki do wypoczynku i obcowania z naturą.

Wieża widokowa w wiosce Wola Krogulecka, skąd można podziwiać piękną panoramę doliny Popradu.