Zależy nam na odkrywaniu i podtrzymywaniu kulinarnych tradycji naszego sądeckiego  regionu, dlatego przygotowaliśmy dla Was konkurs.

Na adres mailowy: marketing@perlapoludnia.pl przyślijcie przepis na danie, które od pokoleń jest w Waszej rodzinie. My wybierzemy najlepsze według nas i ... upieczemy, ugotujemy lub usmażymy potrawę według przysłanej receptury. Nasze jury wyłoni najsmaczniejsze danie, które znajdzie się w głównej karcie menu naszej restauracji, a nazwa potrawy będzie zawierała imię osoby, do której ten przepis kiedyś należał.

A teraz najważniejsze -   zwycięski przepis otrzyma jeszcze jedną NAGRODĘ! Jest nią VOUCHER o wartości 1000,00 zł do wykorzystania na usługi w naszym hotelu. Zwycięzcę ugości Hotel***Perła Południa – magiczne, kameralne miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku miasta, „naładować akumulatory” oraz cieszyć się niepowtarzalnym urokiem Doliny Popradu i smakiem wyjątkowej kuchni Czarnych Górali.

Przyznamy jeszcze trzy wyróżnienia, które nagrodzimy voucherami i zaproszeniami do naszej restauracji.

Na zgłoszenia czekamy do 29 listopada. Zachęcamy! Naprawdę warto!

Smacznego!  to znaczy POWODZENIA!

 

REGULAMIN KONKURSU „Przepisy z Babcinego Kredensu”

Zapraszamy do podzielenia się z nami smakami, które kojarzą się z dziecięcą beztroską, radością, miłością do ludzi i jedzenia z wykorzystaniem podstawowych lokalnych produktów

1. Organizatorem Konkursu jest Hotel Perła Południa z siedzibą w 33-343 Rytro 380.

2. Celem Konkursu kulinarnego „Przepisy z Babcinego Kredensu” jest kultywowanie kulinarnych tradycji i promocja produktów lokalnych za pośrednictwem, których budujemy wizerunek Sądecczyzny ze względu na swoją unikalność i wyjątkowość.

3. Udział w konkursie polega na przesłaniu drogą mailową przepisu na danie (ciasta, danie główne, przystawkę, itp.) regionalne z wykorzystaniem lokalnych produktów.

4. Przepis ma być autorskim dziełem, a nie skopiowanym gotowcem!
Jeśli jednak Twój przepis zostanie skopiowany w całości – cały tekst lub zdjęcie które zrobiłaś/eś, mamy do czynienia z KRADZIEŻĄ praw autorskich.

5. Potrawę konkursową – jej nazwę, przepis oraz autora - należy wysłać na adres mailowy hotelu: marketing@perlapoludnia.pl do dnia 29 listopada 2020 roku (niedziela) do godz. 24:00.
Przekazanie informacji o potrawie jest traktowane jednoznacznie z potwierdzeniem udziału w konkursie i akceptacją niniejszego regulaminu!

6. Spośród otrzymanych przepisów Komisja konkursowa wybierze  4 (słownie: cztery) najciekawsze, z których następnie zostanie wyłoniona zwycięska receptura. Pozostałe otrzymają wyróżnienia.

7. Zasady uczestnictwa i oceny potraw konkursowych:

a) nadesłanie przepisu: do 29 listopada 2020 roku do godz. 24:00,

c) przepisy zostaną ocenione przez Komisję konkursową złożoną z trzech osób wyznaczonych przez Organizatora,

d) potrawa konkursowa przygotowana według przesłanego przepisu może zdobyć maksymalnie 50 punktów, ocenie podlegać będzie kreatywność potrawy (15pkt), jej smak (10pkt), wykorzystanie produktów lokalnych (25pkt).

8. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi 6 grudnia 2020 roku  na profilu Facebook Organizatora)

9. Za udział w konkursie przewiduje się nagrody:

a) nagroda główna – voucher o wartości 1000zl do wykorzystania w Hotelu***Perła Południa oraz wpisanie potrawy do karty głównej menu restauracji hotelowej „Pod Jasionową Polaną” oraz dodanie do nazwy potrawy imienia autora przepisu.

b) 3 x wyróżnienia – voucher wartościowy do SPA + zaproszenie na obiad do restauracji „Pod Jasionową Polaną”

10. Nie istnieje możliwość zamiany nagród na ich równowartość w gotówce lub zamiany na inną nagrodę.

11. Uczestnik wyraża zgodę na nieodpłatne utrwalenie, wykorzystanie i powielanie przesłanego przepisu w materiałach promocyjnych, na stronie internetowej oraz profilu Facebook Hotelu***Perły Południa.

12. Dokonując zgłoszenia do Konkursu, Uczestnik wyraża zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu i związanej z tym publikacji, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 922, z 2018 r. poz.138, 723) oraz ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 666 z późn. zm.).