Właściciel:
Zapraszamy również do:
Jaskinia Bielańska - Wysokie Tatry


Znajduje się na północnym stoku Kobylego Wierchu (Kobylí vrch) we wschodniej części Tatr Bielskich. Położona jest w Narodowym Rezerwacie Przyrody na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Leśna droga do Jaskini Bielańskiej prowadzi z gminy Kotlina Tatrzańska, kilka kilometrów na północny-wschód od Tatrzańskiej Łomnicy. Do jej wejścia, znajdującego się 890 m n. p. m., można dotrzeć ścieżką z Tatrzańskiej Kotliny, pokonując różnicę poziomów 122 m.


Na trasie, o długości około 1000 m, umieszczone są tablice edukacyjne. Dojście do jaskini zajmuje około 25 min.
Najbliższy przystanek komunikacji publicznej:
Kotlina Tatrzańska (autobus)

Dojazd samochodem do osiedla Kotlina Tatrzańska:
Z Popradu kierunek Smokovce, Tatrzańska Łomnica, KotlinaTatrzańska – 30 km
Ze Starej Lubovni przez Spisku Belu kierunek Tatrzańska Jaworzyna – 40 km

Wejście do jaskini było znane już od dawna. Odkryli go poszukiwacze złota już w XVIII wieku, o czym świadczą napisy na ścianach skał z ich imionami. Przez długie lata pozostawały ukryte. Wejściowy otwór ponownie odkryli L. Gulden oraz poszukiwacz złota Fabry w 1826 r., jednakże nie przeniknęli głębiej do jaskini. W 1881 r. otwór do podziemi przypadkowo odkryli J. Husz i J. Britz. Po kilku dniach zdecydowali się wejść do nieznanych podziemnych pomieszczeń. W latach 1881 – 1882 A. Kaltstein, I. Verbovszky i J. Britz dokonali wspólnie dalszych odkryć aż do Komory Ruin (Dóm trosiek). Dzięki pomocy finansowej miasta Spiska Bela zasługą A. Kaltsteina jaskinię udostępniono zwiedzającym oryginalnym wejściem już w 1882 r. na odcinku po Salę Palmową (Palmová sieň), przebijając pod koniec tegoż roku dzisiejsze wejście. W 1884 r. udostępniono ją aż do Komory Ruin, skąd po przebiciu tunelu do bocznego chodnika przy Rozdrożu (Rázcestie) w 1885 r. trasa wycieczkowa zapętliła się. W 1896 roku oświetlono ją elektrycznie. W 1926 r. K. Piovarcsy, G. Gabriel i pozostali członkowie Związku Karpackiego odkryli pomieszczenia w okolicy Komory Zbójnickiej (Zbojnícka komora) i Śpiewalni (Hudobná sieň). W 1935 r. Korytarz Bałwanisty, Komorę Kolumnową i otwór Przepaści Piekło (Balvanitá chodba, Stĺpový dóm, otvor priepasti Peklo) odkrył P. Klepáč. W 1939 r. V. Benický zorganizował badanie Przepaści Piekło (priepasť Peklo). Rozległe prace rekonstrukcyjne zrealizowano w latach 50 ubiegłego stulecia. W latach 1979 – 1980 szlak wycieczkowy poprowadzono przecinką między Korytarzem Glinianym (Hlinená chodba) a Komorą Ruin (Dóm trosiek).


Proponowana wycieczka:
Jaskinia Bielańska - Szczyrbskie Jezioro – Słowacja

Trasa:
Spiska Bela– Tatrzańska Kotlinka– Tatrzańska Łomnica– Stary Smokowiec– Szczyrbskie jezioro.
Atrakcje:
Tatrzańska Kotlinka– zwiedzanie Jaskini Bielańskiej – Szczyrbskie jezioro – spacer brzegami jeziora , czas wolny ok. 1h.

Szczyrbskie Jezioro
Szczyrbskie Jezioro to miejscowość u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji. Położone na południowym brzegu jeziora o tej samej nazwie Szczyrbskie jezioro i otoczone lasem świerkowym, zniszczonym jednak bardzo przez huraganowy wiatr w 2004. Ośrodek turystyczny i sportów zimowych (duża skocznia narciarska – K120 oraz normalna K90). Najwyżej położona (leży na wysokości 1315-1385 m n.p.m.) turystyczno-lecznicza osada w Wysokich Tatrach.
Węgierskie Towarzystwo Karpackie w roku 1875 zainspirowało budowę schroniska turystycznego. W krótkim czasie powstały dalsze hotele i restauracje, sanatorium i kilka willi. W roku 1885 przyznano osadzie status uzdrowiska. W roku 1876 wybudowano drogę Tatrzańska Szczyrba – Szczyrbskie Jezioro. W roku 1885 wybudowano drogę między Szczyrbskim Jeziorem a Starym Smokowcem, a w roku 1911 oddano do użytku kolej elektryczną.
W związku z przygotowaniami do narciarskich mistrzostw świata w 1970 roku postawiono nowoczesne budynki. Jednocześnie rozbudowano system komunikacji, łącznie z nową elektryczną „zębatką” z Tatrzańskiej Szczyrby, przejść, sklepów i usług,
a przy wyjściu z Młynickiej Doliny powstało z rozmachem wybudowane centrum narciarskie.

Jaskinia Bielska: (słow. Belianska jaskyňa)
Znajduje się na północnym stoku Kobylego Wierchu we wschodniej części Tatr Bielskich. Położona jest w Narodowym Rezerwacie Przyrody na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dzięki pomocy finansowej miasta Spiska Bela, jaskinię udostępniono zwiedzającym w roku 1882r. W 1896 roku oświetlono ją elektrycznie. W latach 1979–1980 szlak wycieczkowy poprowadzono przecinką między Korytarzem Glinianym (Hlinená chodba) a Komorą Ruin (Dóm trosiek). W chwili obecnej udostępniono ponad 1000 m korytarzy o różnicy wysokości 125 m. Oprócz dziwacznych form skalnych jest znana dzięki bogactwu występowania kalcytowej sintrowej ornamentyki.

Ramowy program:

9:00 wyjazd – Hotel Perła Południa
12:00 Tatrzańska Kotlinka – zwiedzanie Jaskini Bielańskiej
14:00 Wyjazd do Szczyrbskiego Jeziora – spacer i czas wolny
15:30 Obiad
16:30 wyjazd w drogę powrotną
19:00 planowany przyjazd do hotelu

Praktyczne informacje:

- wymagane dokumenty – dowód osobisty lub paszport
- język urzędowy – słowacki
- obowiązująca waluta – euro €

 

 

 Wycieczki fakultatywne (dodatkowo płatne) organizujemy dla min. 7 osób.

Strona główna
Copyright © 2010   PBM Południe   Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: WizjaNet
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij